joi, aprilie 18, 2024
AcasăFotbalAsta e tot ce au putut: FC Braşov – Petrolul Ploieşti 0-4

Asta e tot ce au putut: FC Braşov – Petrolul Ploieşti 0-4

O înfrângere usturătoare pentru FC Braşov. Jucătorii noştri nu au putut face faţă liderului Ligii a 2-a, Petrolul Ploieşti, şi au pierdut cu 0-4 (0-1) meciul disputant astăzi pe Stadionul Tineretului.

După o primă repriză echilibrată, în care doar un gol din corner a făcut diferenţa, în cea de-a doua parte a jocului stegarii au căzut şi nu au mai putut face faţă forţei Petrolului.

Golurile partidei au fost marcate de Jarovici în minutul 14 cu capul după un corner, Cebotaru în minutul 54 după un nou corner, Jarovici din nou în minutul 60 şi Ţicu în minutul 74 din penaty.

În minutul 57, Marius Burlacu, de la FC Braşov a încasat al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat.

„Îmi pare rău că şi vineri, şi sâmbătă am pregătit fazele fixe şi am luat primele două goluri din faze fixe. Aici intervine şi responsabilitatea jucătorilor, i-am aşezat cu mâna mea, fiecare în ce zonă să stea. Eu zic că prima repriză a fost una echilibrată, am avut şi ocazii, dar fotbalul se joacă pe goluri. În repriza a doua, dacă iei gol în minutul 50 din fază fixă, mai iei şi cartonaş roşu cu o echipă foarte bună a lui Nae, e greu. Eu le-am cerut şi colegilor mei să îi încurajăm, să le dăm numai sfaturi pozitive de pe margine. Până la urmă ăştia sunt jucătorii, mergem înainte cu ei. Terebuie să ne redresăm, să muncim mai mult. Au fost momente bune de joc, am avut şi câteva ocazii, dar fotbalul e pe goluri”, a spus la finalul meciului Andrei Şanta.

Pentru FC Braşov au evoluat: Daniel Mutu – Marius Burlacu,Robert Gherghe, Alexandru Sabău, Daniel Dumbravă – Radu Lente, Vasile Constantin (Andei Lascu min. 67) – Iulian Roșu (Vlad Mihalcea min 58), Răzvan Iorga (Alex Mitroi min 83), Alexandru Negrean (Iulian Drăgoi min 67) – Zakaria El Azzouzi (Horia Popa min 46). Au mai fot în lot Cezar Lungu – Ivan Fustar, Maxim Iurcu şi Bogdan Cîrstian.

În acest moment FC Braşov se află pe locul 16 al clasamentului Ligii a 2-a. Pentru stegari urmează o nouă partidă dificilă, luni 25 octombrie în deplasare la Concordia Chiajna.

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like