Atletism: Emma Zach (LPS Braşov), locul 2 la proba 200 m de la CN pentru seniori

0
553

Prima etapă a Campionatului Naţional de Atletism pentru seniori, desfăşurată vineri şi sâmbătă pe Stadionul „Nicolae Dobrin” din Piteşti.

Brașoveanca Emma Zach, de la Liceul cu Program Sportiv, obținut locul 2 la proba de 200 m.

Sanda Belgyan (CSU Cluj-Napoca) s-a impus sâmbătă la 400 m garduri, după ce vineri câştigase la 400 m plat.

Maria Talida Sfarghiu (CSM Suceava, CSM Rarăul Câmpulung Moldovenesc) a obţinut victorii la 1.500 m (vineri) şi 800 m (sâmbătă).

Nicolae Alexandru Soare (CS Ştiinţa Bacău, CSM Bacău) a reuşit să câştige sâmbătă la 5.000 m, după ce vineri ieşise învingător la 10.000 m.

Atleta de origine kenyană Joan Chelimo Melly (CSA Steaua), naturalizată recent, s-a impus la 5.000 de metri.

Florentina Costina Iuşco (LPS Cetate Deva) a câştigat proba de săritură în lungime, la care este calificată la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Rezultate:
FEMININ
200 M
1. Marina Andreea Baboi (SCM Gloria Buzău) 24.13
2. Emma Zach (LPS Braşov) 24.94
3. Rebeca Daria Ciocan (CSM Galaţi) 25.00

800 m
1. Maria Talida Sfarghiu (CSM Suceava, CSM Rarăul Câmpulung Moldovenesc) 2:08.71
2. Claudia-Ionela Costiuc (CSM Dorna Vatra Dornei) 2:09.59
3. Larisa-Paraschiva Talpiş (CSM Bistriţa) 2:10.57

5.000 m
1. Joan Chelimo Melly (CSA Steaua) 15:04.69
2. Roxana Elisabeta Rotaru (CSA Steaua) 16:32.77
3. Anita Claudia Zaro (CSU Poli Timişoara) 17:06.61

100 m garduri
1. Andreea Mihaela Caracuda (CSM Oneşti) 14.19
2. Dana-Maria Govoreanu (CN MB Rm. Vâlcea, CS Chimia Rm. Vâlcea) 14.31
3. Cosmina Denisa Balaban (LPS Brăila, CSM Oneşti) 14.36

400 m garduri
1. Sanda Belgyan (CSU Cluj-Napoca) 58.98
2. Iarina Teodora Ungureanu (CN MB Rm. Vâlcea, CSM Oneşti) 62.93
3. Cristina Alexandra Coman (LPS Piteşti) 63.65

săritura în lungime
1. Florentina Costina Iuşco (LPS Cetate Deva) 6,73 m
2. Ioana Sabina Ştirbu (CSS Unirea Iaşi, CSM Oneşti) 5,97 m
3. Denisa Narcisa Lupescu (CS Rapid) 5,75 m

aruncarea ciocanului
1. Bianca Florentina Ghelber (SCM Bacău, CSA Steaua) 68,32 m
2. Ana Adela Stanciu (CSM Oneşti) 62,29 m
3. Corina Elena Pantea (LPS Roman, CA Roman) 55,83 m

aruncarea suliţei
1. Ioana Valentina Plăvan (SCM Gloria Buzău) 49,80 m
2. Ştefania Paula Cristea-Buhuş (CSŞ Bârlad) 37,20 m
3. Georgiana Lavinia Ciurea (LPS Câmpulung Muscel, CSU Piteşti) 33,27 m

MASCULIN
200 m
1. Mihai Sorin Dringo (CSU Oradea, CSM Oradea) 21.52
2. Alin Ionuţ Anton (CSM Oneşti) 21.52
3. Mihai Cristian Pîslaru (CSA Steaua) 21.55

800 m
1. Cristian Gabriel Voicu (CSM Bucureşti) 1:48.39
2. Dorin Andrei Rusu (CSA Steaua) 1:51.52
3. Mark Daniel Fandly (CN Mihai Eminescu Oradea, CSU Oradea) 1:51.70

5.000 m
1. Nicolae Alexandru Soare (CS Ştiinţa Bacău, CSM Bacău) 13:50.30
2. Andrei Cristian Ştefana (CSA Steaua) 14:33.38
3. Ilie Alexandru Corneschi (CSM Craiova) 14:36.40

110 m garduri
1. Cosmin Ilie Dumitrache (CS Rapid, CSM Timişoara) 13.96
2. Alexandru Ionuţ Iconaru (CSM Oneşti) 14.79
3. Dragoş Alexandru Silvestru (CS Farul, CS Rapid) 15.10

400 m garduri
1. Vlad Dulcescu (CS Poli Iaşi, CSM Timişoara) 52.19
2. Darius Marian Făgăraş (CS Poli Iaşi, CSM Timişoara) 54.81
3. Cristin Eşanu (CSU Cluj-Napoca) 55.01

săritura în lungime
1. Marian Valentin Tănase (CSM Oneşti) 7,45 m
2. Cristian Andrei Sava (CSA Steaua) 7,31 m
3. David Ciolpan (CS Farul, CSU Simona Halep Constanţa) 7,29 m

aruncarea ciocanului
1. Mihăiţă Andrei Micu (SCM Bacău) 67,99 m

aruncarea suliţei
1. Alexandru Mihăiţă Novac (CSM Bucureşti) 74,09 m
2. Denis Adrian Both (CSM Arad) 69,77 m
3. George Cătălin Zaharia (CSM Craiova) 68,43 m

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like!

Articolul precedentCorona Brașov câștigă turul finalei barajului pentru promovarea în liga a doua!
Articolul următorKids Tâmpa și-a spulberat adversarul în primul meci cu spectatori jucat la Brașov și rămâne în liga a treia!

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here