vineri, martie 29, 2024
AcasăAlte sporturiCM Natație în bazin scurt: David Popovici, medalie de argint în proba...

CM Natație în bazin scurt: David Popovici, medalie de argint în proba de 200 metri liber

David Popovici a obținut medalia de argint în finala probei de 200 m liber din cadrul Campionatului Mondial de Natație în bazin scurt (25 de metri) de la Melbourne.

Elevul lui Adrian Rădulescu a terminat pe locul al doilea, cu timpul de 1:40.79.

Medalia de aur i-a revenit lui Sunwoo Hwang, sud-coreeanul oprind cronometrul la 1:39.72 (record al competiției). Britanicul Tom Dean a completat podiumul, cu 1:40.86.

David a declarat în mai multe rânduri că urăște bazinul scurt, dar că a venit în Australia la CM pentru a acumula experiență.

Sportivul nostru a obținut argintul la 200 m liber, a terminat pe locul 4 în finala de la 100 m liber (a stabilit un record mondial de juniori) și a ratat calificarea în finala de la 400 m liber.

De știut:

• Popovici mai are în palmares titlul european la 200 m liber în bazin scurt, câştigat anul trecut la Kazan.
  • David Popovici a cucerit anul acesta aurul în probele de 100 m liber şi 200 m liber, atât la Europenele de seniori, cât şi la Mondialele de seniori în bazin olimpic.