vineri, iunie 14, 2024
AcasăAtletismAdina Cîrciogel, locul 3 la Campionatele Naționale de Atletism

Adina Cîrciogel, locul 3 la Campionatele Naționale de Atletism

Atlet Adina Elena Cîrciogel (CS Ţara Bârsei 2011 Braşov) s-a clasat pe locul al treilea la Campionatele Naționale de Atletism, cu timpul de 55.26, la proba de 400 m.

Marina Andreea Baboi (SCM Gloria Buzău) şi Sanda Belgyan (CSU Cluj-Napoca) au obţinut câte două victorii în finala Campionatului Naţional de atletism, desfăşurată vineri şi sâmbătă pe Cluj Arena din Cluj-Napoca.

Baboi s-a impus la 100 şi 200 m plat, iar Belgyan a câştigat la 400 m şi 400 m garduri.

Robert Parge (CSM Bucureşti) a stabilit un nou record naţional în proba de 400 m, cu timpul de 45 sec 59/100.

Victorii au obţinut şi patru atleţi calificaţi la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Florentina Costina Iuşco (LPS Cetate Deva) a câştigat la săritura în lungime, Daniela Stanciu (CSA Steaua) s-a impus la săritura în înălţime, Alin Alexandru Firfirică (CSA Steaua) a obţinut victoria la aruncarea discului, iar Claudia Mihaela Bobocea (CSA Steaua), calificată la JO 2020 în proba de 1.500 m, s-a impus la 800 m.

Rezultatele de vineri şi sâmbătă:
FEMININ
100 m

1. Marina Andreea Baboi (SCM Gloria Buzău) 11.53
2. Maria Mihalache (CS Olimpia Bucureşti, CS Rapid) 11.83
3. Ana Maria Roşianu (CSM Craiova) 11.97

200 m
1. Marina Andreea Baboi (SCM Gloria Buzău) 24.00
2. Maria Mihalache (CS Olimpia, CS Rapid) 24.65
3. Rebeca Daria Ciocan (CSM Galaţi) 25.21

400 m
1. Sanda Belgyan (CSU Cluj-Napoca) 53.67
2. Elena Mirela Lavric (CSM Vaslui) 55.07
3. Adina Elena Cîrciogel (CS Ţara Bârsei 2011 Braşov) 55.26

800 m
1. Claudia Mihaela Bobocea (CSA Steaua) 2:03.70
2. Florina Ştefana (CSA Steaua) 2:05.74
3. Maria Talida Sfarghiu (CSM Suceava, CSM Rarăul Câmpulung Moldovenesc) 2:05.92

1.500 m
1. Maria Talida Sfarghiu (CSM Suceava, CSM Rarăul) 4:14.22
2. Maria Claudia Florea (SCM Deva) 4:17.19
3. Ancuţa Lădaru Bobocel (CSU Craiova, CS Dinamo) 4:18.25

3.000 m
1. Claudia Prisecaru (CSM Focşani 2007) 9:25.57
2. Mădălina Elena Sîrbu (CSM Suceava, CSM Rarăul) 9:47.86
3. Rut Cristina Vasile (CSM Sf. Gheorghe) 9:58.14

5.000 m
1. Roxana Elisabeta Rotaru (CSA Steaua) 16:39.46
2. Rut Cristina Vasile (CSM Sf. Gheorghe) 17:08.31
3. Mădălina Elena Sîrbu (CSM Suceava, CSM Rarăul) 17:15.78

100 m garduri
1. Anamaria Nesteriuc (CSA Steaua) 13.30
2. Iulia Nicoleta Banaga (CSM Oneşti) 14.02
3. Andreea Mihaela Caracuda (CSM Oneşti) 14.15

400 m garduri
1. Sanda Belgyan (CSU Cluj-Napoca) 57.48
2. Iulia Nicoleta Banaga (CSM Oneşti) 60.06
3. Ştefania Damachianu (CS Poli Iaşi) 62.18

3.000 m obstacole
1. Elena Adelina Panaet (CS Ştiinţa Bacău, CSM Piteşti) 9:49.97
2. Claudia Prisecaru (CSM Focşani 2007) 9:59.17
3. Adela Paulina Bălţoi (ACS Sportul Feroviar) 10:38.34

săritura în lungime
1. Florentina Costina Iuşco (LPS Cetate Deva) 6,68 m
2. Ioana Manoliu (CS Farul Constanţa) 6,16 m
3. Diana Ana Maria Ion (CSM Oneşti) 6,05 m

triplusalt
1. Cristina Ioana Bujin (CS Farul) 13,30 m
2. Alexia Ioana Dospin (CSM Bacău) 13,13 m
3. Diana Ana Maria Ion (CSM Oneşti) 13,02 m

săritura în înălţime
1. Daniela Stanciu (CSA Steaua) 1,85 m
2. Federica Gabriella Apostol (CSM Bacău) 1,82 m
3. Alesia-Maria Rengle (CN M. Eminescu Oradea, CSU Oradea) 1,73 m

săritura cu prăjina
1. Valentina Iulia Necoară (CSS 3 Steaua, CSM Craiova) 3,70 m
2. Ştefania Andreea Drăgan (CSM Craiova) 3,60 m
3. Antonia Irimia (SCM Deva) 3,20 m

aruncarea discului
1. Ioana Diana Ţigănaşu (CS Ceahlăul Piatra Neamţ) 48,42 m
2. Andreea Iuliana Lungu (CSS C. Istrati Câmpina) 45,87 m
3. Alexandra Baltazar-Hall (CS Dinamo) 45,33 m

aruncarea ciocanului
1. Bianca Florentina Ghelber (SCM Bacău, CSA Steaua) 71,94 m
2. Bianca Monica Lazăr Fazecaş (CS Rapid, CSM Craiova) 61,46 m
3. Ana Adela Stanciu (CSM Oneşti) 58,89 m

aruncarea suliţei
1. Ioana Valentina Plavan (SCM Gloria Buzău) 50,87 m
2. Alisia Adela Paruba (SCM Bacău) 45,25 m
3. Vannessa Valentina Oriaku (CSS Gloria Arad, CSU Arad) 41,99 m

aruncarea greutăţii
1. Andreea Apachiţe (CS Botoşani) 14,48 m
2. Ioana Diana Ţigănaşu (CS Ceahlaul Piatra Neamţ) 14,03 m
3. Mădălina Manole (CSŞ Tulcea, CS Farul) 12,70 m

ştafetă 4×100 m
1. CS Rapid (Denisa Narcisa Lupescu, Maria Valeria Bisericescu, Bianca Georgiana Anton, Maria Mihalache) 47.60
2. CSM Oneşti (Diana Ana Maria Ion, Ioana Sabina Ştirbu, Andreea Mihaela Caracuda, Iulia Nicoleta Banaga) 48.30
3. CSM Focşani 2007 (Alexandra Ioana Banciu, Andreea Tănase, Karina Anamaria Toader, Corina Ilinoiu) 49.22

ştafetă 4×400 m
1 CS Rapid (Maria Valeria Bisericescu, Andreea Iulia Ciucă, Maria Mihalache, Bianca Georgiana Anton) 3:54.68
2. CSM Craiova (Elena Călin, Mariana Mădălina Fica, Florentina Budică, Cristina Daniela Bălan) 3:54.83
3. CSM Focşani 2007 (Alexandra Ioana Banciu, Karina Anamaria Toader, Corina Ilinoiu, Andreea Tănase) 3:57.81

MASCULIN
100 m

1. Petre Nicolae Rezmiveş (CSM Ploieşti, CS Petrolul) 10.39
2. Marian Valentin Tănase (CSM Oneşti) 10.58
3. Cristian Nicuşor Roiban (CSU Reşiţa, CSM Ploieşti) 10.61

200 m
1. Alin Ionuţ Anton (CSM Oneşti) 21.17
2. Vlad Dulcescu (CS Poli Iaşi, CSM Timişoara) 21.30
3. Mihai Sorin Dringo (CSU Oradea, CSM Oradea) 21.45

400 m
1. Robert Parge (CSM Bucureşti) 45.59
2. Mihai Cristian Pîslaru (CSA Steaua) 45.89
3. Mihai Sorin Dringo (CSU Oradea, CSM Oradea) 46.15

800 m
1. Cristian Gabriel Voicu (CSM Bucureşti) 1:48.30
2. Dorin Andrei Rusu (CSA Steaua) 1:49.89
3. Mark Daniel Fandly (CN M. Eminescu Oradea, CSU Oradea) 1:49.96

1.500 m
1. Dorin Andrei Rusu (CSA Steaua) 3:49.95
2. Nicolae Marian Coman (CSU Arad, CSM Craiova) 3:50.68
3. Tudor Sevciuc (CSM Cluj-Napoca, CSU Cluj-Napoca) 3:51.31

3.000 m
1. Andrei Cristian Ştefana (CSA Steaua) 8:24.18
2. Cătălin Constantin Atănăsoaei (CSU Reşiţa, CS Politehnica Iaşi) 8:28.72
3. Tudor Sevciuc (CSM Cluj-Napoca, CSU Cluj-Napoca) 8:29.78

110 m garduri
1. Cosmin Ilie Dumitrache (CS Rapid, CSM Timişoara) 14.00
2. Alin Ionuţ Anton (CSM Oneşti) 14.09
3. Alexandru Ionuţ Iconaru (CSM Oneşti) 14.55

400 m garduri
1. Vlad Dulcescu (CS Poli Iaşi, CSM Timişoara) 51.45
2. Darius Marian Făgăraş (CS Poli Iaşi, CSM Timişoara) 52.08
3. Alexandru Ioan Teodorescu (CSŞ Şoimii Sibiu, CSM Sibiu) 54.40

3.000 m obstacole
1. Ion Luchianov (CSU Arad) 8:54.77
2. Andrei Cristian Ştefana (CSA Steaua) 8:55.62
3. Cătălin Constantin Atănăsoaei (CSU Reşiţa, CS Politehnica Iaşi) 9:07.02

săritura în lungime
1. Gabriel Bitan (CSM Oneşti) 7,80 m
2. Florin Alexandru Vişan (CS Dinamo) 7,33 m
3. Cristian Andrei Sava (CSA Steaua) 7,28 m

triplusalt
1. Alexandru Gheorghe Tache (CSU Piteşti, CSM Piteşti) 15,70 m
2. Florin Alexandru Vişan (CS Dinamo) 15,67 m
3. Răzvan-Ioan Nicoară (LPS Baia Mare, CSU Oradea) 14,48 m

săritura în înălţime
1. Dan Claudiu Lăzărică (CSA Steaua) 2,16 m
2. Mihai Donisan (CS Dinamo) 2,12 m
3. Marius Cristian Dumitrache (CS Rapid) 2,08 m

săritura cu prăjina
1. Andrei Răzvan Deliu (SCM Deva) 4,80 m
2. Răzvan Doroftei (CSŞ 5 Bucureşti, CS Rapid) 4,70 m
3. Valentin Constantin Stanciu (CS Rapid) 4,60 m

aruncarea discului
1. Alin Alexandru Firfirică (CSA Steaua) 63,25 m
2. Sergiu Ursu (CSM Craiova) 56,55 m
3. Andrei Silviu Martin (CSU Cluj-Napoca) 55,50 m

aruncarea ciocanului
1. Mihăiţă Andrei Micu (SCM Bacău) 67,52 m
2. Dragoş Ionuţ Nicorici (LPS Roman, CA Roman) 62,47 m
3. Florin Sebastian Asmarandei (CSM Bacău) 62,41 m

aruncarea suliţei
1. Alexandru Mihăiţă Novac (CSM Bucureşti) 75,85 m
2. George Cătălin Zaharia (CSM Craiova) 72,04 m
3. Denis Adrian Both (CSM Arad) 68,74 m

aruncarea greutăţii
1. Andrei Rareş Toader (CS Dinamo) 21,06 m
2. Andrei Marius Gag (CS Dinamo) 19,71 m
3. Marius Constantin Musteaţă (CSA Steaua) 19,69 m

ştafetă 4×100 m
1. CSM Oneşti (Beniamin Duicu, Marius Gabriel Ţone, Alin Ionuţ Anton, Alexandru Ionuţ Iconaru) 40.46
2. CSM Ploieşti (Costin Florian Homiuc, Alexandru Terpezan, Petre Nicolae Rezmiveş, Cristian Nicuşor Roiban) 40.49
3. CSM Slatina (Mihai Cosmin Dincă, Marius Florin Şerban, Ionuţ Andrei Neagoe, Daniel Mihai Robert Budin) 41.04

ştafetă 4×400 m
1. CSM Ploieşti (Alexandru Geamănu, Constantin Andonii, Mihai Răzvan Vasiliu, Cristian Florin Nica) 3:13.09
2. CSU Oradea (Mark Daniel Fandly, Ionuţ-Tristan Boldi-Boancă, Cristian Tăut, Mihai Sorin Dringo) 3:14.29
3. CSŞ Ploieşti (Ruben Horaţiu Chivi, David Laurenţiu Gudi, Eduard-Daniel Chivi, Remus Andrei Niculiţă) 3:15.20

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like!

RELATED ARTICLES

ULTIMELE ȘTIRI