sâmbătă, februarie 24, 2024
AcasăAlte sporturiDavid Popovici s-a calificat la JO de la Paris 2024

David Popovici s-a calificat la JO de la Paris 2024

Înotătorul român David Popovici s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris din 2024, după ce a realizat baremul în proba de 100 m liber, sâmbătă, la Campionatele Naţionale în bazin de 50 m găzduite de Complexul Sportiv de Nataţie din Otopeni.

Popovici (CS Dinamo) a câştigat proba de 100 de metri liber cu timpul de 47 sec 61/100 şi a reuşit astfel să realizeze baremul de calificare la Jocurile Olimpice de la Paris, potrivit paginii de Facebook a Federaţiei Române de Nataţie şi Pentatlon Modern.

Proba de 100 m liber este cea în care Popovici deţine atât titlul, cât şi recordul mondial, dar şi titlul european de seniori.

Pentru David Popovici este al cincilea titlu naţional câştigat la această ediţie, după cele de la 50 m liber, 100 m spate şi 50 m fluture (acesta cu record naţional) şi 400 m liber.

David Popovici este al doilea sportiv român care îşi asigură biletul pentru JO 2024, după atleta de origine kenyană Delvine Relin Meringor (CSA Steaua), care a realizat în martie baremul la maraton, cu prilejul cursei de la Barcelona.

În finalele de sâmbătă, Henrietta Fangli (CSM Târgu Mureş) a stabilit un nou record naţional în proba de 100 m bras, 1 min 09 sec 25/100.

Rezultatele finalelor de sâmbătă:

FEMININ
50 m spate
1. Daria Măriuca Silişteanu (CS Dinamo Bucureşti 28.77
2. Rebecca Aimee Diaconescu (CSM Constanţa) 29.14
3. Aissia Claudia Prisecariu (CS Dinamo Bucureşti) 29.64

100 m bras
1. Henrietta Fangli (CSM Târg

u Mureş) 1:09.25 – record naţional
2. Alecsia Maria Tenciu (CS Dinamo Bucureşti) 1:12.42
3. Brigitta Vass (CSM Constanţa) 1:12.67

100 m liber
1. Rebecca Aimee Diaconescu (CSM Constanţa) 56.09
2. Maysa Raţiu (CSA Steaua) 56.83
3. Anastasia Maria Bako (CSA Steaua) 57.08

400 m mixt
1. Brigitta Vass (CSM Constanţa) 4:59.80
2. Maria Claudia Gâdea (CSA Steaua) 5:00.78
3. Delia Giorgiana Safcencu (CSM Piteşti) 5:02.75

MASCULIN
50 m spate
1. Andrei Mircea Anghel (CSM Bucureşti) 25.09
2. Denis Laurean Popescu (CS Olimpia Bucureşti) 25.33
3. Daniel Cristian Martin (CSM Bacău) 25.72

100 m bras
1. Daniel Alexandru Nicuşan (CSM Târgu Mureş) 1:02.82
2. Emil Dancaneţ (CSU Politehnica Timişoara) 1:03.26
3. Marius Adrian Niţu (ACS Universitar USH) 1:04.12

100 m liber
1. David Popovici (CS Dinamo) 47.61
2. Constantin George Alexandru Stoica (CSM Constanţa) 49.98
3. Patrick Sebastian Dinu (CSM Constanţa) 50.13

400 m mixt
1. Robert Andrei Badea (CSA Steaua) 4:21.84
2. Cristian Lăpădat (CS Dinamo) 4:36.20
3. Mihnea Ionuţ Roşca (CSA Steaua) 4:40.69

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like

RELATED ARTICLES

ULTIMELE ȘTIRI

ULTIMELE COMENTARII