vineri, iunie 14, 2024
AcasăAlte sporturiÎnot: Andrei Ungur (CSM Brașov), campion național la 100 m spate

Înot: Andrei Ungur (CSM Brașov), campion național la 100 m spate

Dublul campion mondial David Popovici a obţinut o victorie detaşată în finala probei de 200 m liber, vineri, la Campionatele Naţionale de înot în bazin scurt (25 de metri) de la Otopeni.

Popovici (CS Dinamo) a fost înregistrat cu timpul de 01 min 43 sec 06/100, mai rapid cu aproape patru secunde decât următorul clasat, Mihai Gergely (CSM Cluj-Napoca), 01 min 46 sec 59/100. Podiumul a fost completat de Vlad Ştefan Mihalache (ACS Aqua Sport Citius Bucureşti), 01 min 49 sec 08/100.

Popovici obţinuse joi titlul naţional la 100 m liber, probă în care a doborât recordul naţional, cu în 46 sec 62/100. Fosta performanţă (46 sec 64/100) îi aparţinea colegului său Robert Glinţă.

La doar 14 ani, Aissia Claudia Prisecariu (ACS Nada Florilor Fălticeni) şi-a trecut în palmares al doilea său titlu naţional la senioare, în proba de 200 m spate, după victoria de joi, de la 100 m spate.

Şi Henrietta Fangli (CSM Târgu Mureş) şi-a trecut în palmares al doilea titlu naţional la Otopeni, la 100 m bras, după cel de joi de la 50 m bras.

Pentru Brașov, a excelat Andrei Ungur, care a luat aurul la pronba de 100 m spate.

Rezultatele finalelor de vineri:

MASCULIN

50 m bras
1. Patrick Sebastian Dinu (CS Farul Constanţa) 00:27:77
2. Emil Dăncăneţ (CSU Politehnica Timişoara) 00:28:04
3. Marius Adrian Niţu (ACS Universitar USH) 00:28:34

100 m spate
1. Andrei Ungur (CSM Braşov) 00:51:17
2. Daniel Cristian Martin (CSM Bacău) 00:52:15
3. Denis Laurean Popescu (CS Olimpia Bucureşti) 00:52:54

200 m liber
1. David Popovici (CS Dinamo Bucureşti) 01:43:06
2. Mihai Gergely (CSM Cluj-Napoca) 01:46:59
3. Vlad Ştefan Mihalache (ACS Aqua Sport Citius Bucureşti) 01:49:08

400 m mixt
1. Cristian Lăpădat (CS Dinamo Bucureşti) 04:17:28
2. Robert Adam (SCM Bacău) 04:32:96
3. Nimrod Kalman Koncz (CSM Târgu Mureş) 04:35:74

FEMININ

50 m fluture
1. Alexandra Bogdaneci (CSU Piteşti) 00:27:34
2. Maysa Raţiu (CSA Steaua Bucureşti) 00:27:64
3. Eva Maria Paraschiv (CSM Constanţa) 00:28:02

200 m spate
1. Aissia Claudia Prisecariu (ACS Nada Florilor Fălticeni) 02:08:97
2. Delia Giorgiana Safcencu (CSM Piteşti) 02:13:95
3. Sara Flavia Strîmb (CSU Piteşti) 02:15:16

100 m bras
1. Henrietta Fangli (CSM Târgu Mureş) 01:07:68
2. Brigitta Vass (CSŞ Viitorul Cluj-Napoca) 01:09:66
3. Tamara Ioana Lospa (ACS Euro Swimming Club Bucureşti) 01:11:69

800 m liber
1. Eliza Elena Diamandescu (Renovatio Sport Club Bucureşti) 08:55:75
2. Maria Claudia Gâdea (CSA Steaua Bucureşti) 09:09:56
3. Ayanna Sorana Freciu (CSŞ Ploieşti) 09:23:90

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like

RELATED ARTICLES

ULTIMELE ȘTIRI