duminică, iulie 14, 2024
AcasăPatinajPatinaj artistic: Julia Sauter, clasată pe locul al doilea la EduSport Trophy

Patinaj artistic: Julia Sauter, clasată pe locul al doilea la EduSport Trophy

Sportiva română Julia Sauter (CSM Corona Brașov) s-a clasat pe locul al doilea în întrecerea senioarelor, sâmbătă, la cea de-a şasea ediţie a EduSport Trophy, competiţie de patinaj artistic care a fost găzduită de Patinoarul Allianz-Ţiriac.

Victoria a revenit italiencei Marina Piredda, cu 173,21 puncte, iar Sauter a fost a doua, cu 165,96 puncte, după ce la finalul programului scurt ocupa locul al treilea. Podiumul a fost completat de Aleksandra Golovkina (Lituania), cu 158,50 puncte.

Celelalte românce au ocupat locurile 5 (Ana Sofia Beşchea – 147,33 puncte), respectiv 6 (Andreea Ramona Voicu – 138,65) din opt participante.

Julia Sauter e sportiva cu cele mai bune clasări internaţionale din istoria patinajului artistic feminin românesc

Legitimată din primăvara acestui an la CSM Corona Braşov şi antrenată încă din 2010 de Marius Negrea, Julia Sauter e sportiva cu cele mai bune clasări internaţionale din istoria patinajului artistic feminin românesc: locul 18 la Campionatele Mondiale ediţia 2022, locul 20 la Campionatele Mondiale – ediţia 2023, locul 10 la Campionatele Europene – ediţia 2023.

La junioare (29 de participante) a câştigat italianca Irina Napolitano, cu 149,85 puncte. Cea mai bine clasată româncă a fost Natalia Runcanu, pe locul 14 (100,20 puncte).

Israelianul Nikita Sheiko s-a impus la juniori (opt participanţi), cu 201,81 puncte, românul Răzvan Cionac încheind pe cinci (126,50 puncte).

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like