luni, iulie 22, 2024
AcasăRugbyProgramul Cupei Mondiale 2023, găzduită de Franţa 

Programul Cupei Mondiale 2023, găzduită de Franţa 

Cupa Mondială de rugby din 2023 va avea loc în Franţa între 8 septembrie şi 28 octombrie, cu participarea a 20 de echipe, printre care şi România, împărţite în patru grupe.

Primele două clasate din fiecare grupă se vor califica în sferturile de finală.

Meciul de deschidere va fi cel dintre Franţa şi Noua Zeelandă, vineri 8 septembrie (Stade de France – Saint-Denis, 22:15). Competiţia se va încheia pe 28 octombrie, cu finala de pe Stade de France (22:00).

România face parte din Grupa B şi va întâlni pe rând liderul mondial Irlanda (9 septembrie, Stade de Bordeaux – Bordeaux, 16:30), campioana mondială Africa de Sud (17 septembrie, Stade de Bordeaux – Bordeaux, 16:00), Scoţia – România (30 septembrie, Stade Pierre-Mauroy – Lille, 22:00) şi Tonga (8 octombrie, Stade Pierre-Mauroy – Lille, 18:45).

Programul competiţiei:


Grupa A


Vineri 8 septembrie
Franţa – Noua Zeelandă (Stade de France – Saint-Denis, 22:15)
Sâmbătă 9 septembrie
Italia – Namibia (Stade Geoffroy-Guichard, Saint-Étienne, 14:00)
Joi 14 septembrie
Franţa – Uruguay (Stade Pierre-Mauroy – Lille, 22:00)
Vineri 15 septembrie
Noua Zeelandă – Namibia (Stadium de Toulouse – Toulouse, 22:00)
Miercuri 20 septembrie
Italia – Uruguay (Stade de Nice – Nisa, 18:45)
Joi 21 septembrie
Franţa – Namibia (Stade de Marseille – Marsilia, 22:00)
Miercuri 27 septembrie
Uruguay – Namibia (OL Stadium – Lyon, 18:45)
Vineri 29 septembrie
Noua Zeelandă – Italia (OL Stadium – Lyon, 22:00)
Joi 5 octombrie
Noua Zeelandă – Uruguay (OL Stadium – Lyon, 22:00)
Vineri 6 octombrie
Franţa – Italia (OL Stadium – Lyon, 22:00)

Grupa B


Sâmbătă 9 septembrie
Irlanda – România (Stade de Bordeaux – Bordeaux, 16:30)
Duminică 10 septembrie
Africa de Sud – Scoţia (Stade de Marseille – Marsilia, 18:45)
Sâmbătă 16 septembrie
Irlanda – Tonga (Stade de la Beaujoire – Nantes, 22:00)
Duminică 17 septembrie
Africa de Sud – România (Stade de Bordeaux – Bordeaux, 16:00)
Sâmbătă 23 septembrie
Africa de Sud – Irlanda (Stade de France – Saint-Denis, 22:00)
Duminică 24 septembrie
Scoţia – Tonga (Stade de Nice – Nisa, 18:45)
Sâmbătă 30 septembrie
Scoţia – România (Stade Pierre-Mauroy – Lille, 22:00)
Duminică 1 octombrie
Africa de Sud – Tonga (Stade de Marseille – Marsilia, 22:00)
Sâmbătă 7 octombrie
Irlanda – Scoţia (Stade de France – Saint-Denis, 22:00)
Duminică 8 octombrie
Tonga – România (Stade Pierre-Mauroy – Lille, 18:45)

Grupa C


Sâmbătă 9 septembrie
Australia – Georgia (Stade de France – Saint-Denis, 19:00)
Duminică 10 septembrie
Ţara Galilor – Fiji (Stade de Bordeaux – Bordeaux, 22:00)
Sâmbătă 16 septembrie
Ţara Galilor – Portugalia (Stade de Nice – Nisa, 18:45)
Duminică 17 septembrie
Australia – Fiji (Stade Geoffroy-Guichard – Saint-Étienne, 18:45)
Sâmbătă 23 septembrie
Georgia – Portugalia (Stadium de Toulouse – Toulouse, 15:00)
Duminică 24 septembrie
Ţara Galilor – Australia (OL Stadium – Lyon, 22:00)
Sâmbătă 30 septembrie
Fiji – Georgia (Stade de Bordeaux – Bordeaux, 18:45)
Duminică 1 octombrie
Australia – Portugalia (Stade Geoffroy-Guichard – Saint-Étienne, 18:45)
Sâmbătă 7 octombrie
Ţara Galilor – Georgia (Stade de la Beaujoire – Nantes, 16:00)
Duminică 8 octombrie
Fiji – Portugalia (Stadium de Toulouse – Toulouse, 22:00)

Grupa D


Sâmbătă 9 septembrie
Anglia – Argentina (Stade de Marseille – Marsilia, 22:00)
Duminică 10 septembrie
Japonia – Chile (Stadium de Toulouse – Toulouse, 14:00)
Sâmbătă 16 septembrie
Samoa – Chile (Stade de Bordeaux – Bordeaux, 16:00)
Duminică 17 septembrie
Anglia – Japonia (Stade de Nice – Nisa, 22:00)
Vineri 22 septembrie
Argentina – Samoa (Stade Geoffroy-Guichard – Saint-Étienne, 18:45)
Sâmbătă 23 septembrie
Anglia – Chile (Stade Pierre-Mauroy – Lille, 18:45)
Joi 28 septembrie
Japonia – Samoa (Stadium de Toulouse – Toulouse, 22:00)
Sâmbătă 30 septembrie
Argentina – Chile (Stade de la Beaujoire – Nantes, 16:00)
Sâmbătă 7 octombrie
Anglia – Samoa (Stade Pierre-Mauroy – Lille, 18:45)
Duminică 8 octombrie
Japonia – Argentina (Stade de la Beaujoire – Nantes, 14:00)

SFERTURILE DE FINALĂ


Sâmbătă 14 octombrie
Q1: Câştigătoarea Grupei C – A doua clasată în Grupa D (Stade de Marseille – Marsilia, 18:00)
Q2: Câştigătoarea Grupei B – A doua clasată în Grupa A (Stade de France – Saint-Denis, 22:00)
Duminică 15 octombrie
Q3: Câştigătoarea Grupei D – A doua clasată în Grupa C (Stade de Marseille – Marsilia, 18:00)
Q4: Câştigătoarea Grupei A – A doua clasată în Grupa B (Stade de France – Saint-Denis, 22:00)

SEMIFINALE


Vineri 20 octombrie
Câştigătoarea sfertului 1 – Câştigătoarea sfertului 2 (Stade de France – Saint-Denis, 22:00)
Sâmbătă 21 octombrie
Câştigătoarea sfertului 3 – Câştigătoarea sfertului 4 (Stade de France – Saint-Denis, 22:00)

FINALA MICĂ


Vineri 27 octombrie
Învinsele din semifinale (Stade de France – Saint-Denis, 22:00)

FINALA


Sâmbătă 28 octombrie
Câştigătoarele din semifinale (Stade de France – Saint-Denis, 22:00)

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like

RELATED ARTICLES

ULTIMELE ȘTIRI