România participă cu 18 sportivi la ediţia de iarnă a Festivalului Olimpic al Tineretului European 2023. Printre aceștia sunt și sportivi legitimați la cluburile din județul Brașov

0
145

România va participa cu o delegaţie de 18 sportivi la Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE) 2023, ediţia de iarnă, la Friuli Venezia Giulia (Italia), în perioada 21-28 ianuarie, a anunţat Comitetul Olimpic şi Sportiv Român, joi, pe pagina sa de Facebook.

Comitetul Executiv al COSR a aprobat componenţa nominală a delegaţiei României, care va participa la opt din cele 14 discipline sportive. Competiţia din Italia, la care se vor alinia sportivi cu vârste între 14 şi 18 ani, prefaţează organizarea Jocurilor Olimpice de iarnă în 2026, la Milano şi Cortina d’Ampezzo.

Maria Elisabeta Duicu (biatlon) şi Mircea Ştefan Jipescu (sărituri cu schiurile) vor fi purtătorii de drapel ai României la ceremonia de deschidere a FOTE.

Delegaţia României va fi condusă de Dragoş Tătaru, şef de misiune. Din staff vor mai face parte Liliana Dorneanu, adjunct şef de misiune zona Tarvisio, Ciprian Gheorghe, adjunct şef de misiune zona Carnia, Puiu Gaspar, oficial de echipă Federaţia Română de Schi şi Biatlon, medicii Dan Tănase şi Diana Torje.

România nu a mai câştigat o medalie la FOTE de iarnă din 2013, când organiza competiţia la Braşov şi avea un bilanţ de o medalie de aur şi două de argint.

Lotul României pentru FOTE de iarnă 2023:


Biatlon (4 sportivi): Maria Elisabeta Duicu, Andreea Nicoleta Şchiop, Horia Nicolae Urs, Nicolae Zichil; antrenori – Tudor Gîrbacea, Daniel Mazîlu;

Patinaj artistic (1 sportiv): Andrei Tudor Dominic; antrenor – Florent Francisco Amodio;

Sărituri cu schiurile (3 sportivi): Moise Alexandru Folea, Andra Maria Gheorghe, Mircea Ştefan Jipescu; antrenori – Constantin Beldea, Csaba Magdo-Nemeth;

Schi alpin (2 sportivi): Jennifer-Barbara Nagy-Remetean, Alexandru Matei Oancea; antrenori – Alexandru George Barbu, Viorel Sebastian Selejan;

Schi alpinism (3 sportivi): Alexia Maria Blajiu, Lorena-Azota Bolîndu, Tudor Zaharia Dobre; antrenori – Alexandra Petruţa Manea, Rareş Iulian Manea;

Schi fond (2 sportivi): Ionuţ Alexandru Costea, Maria Toma; antrenori – Iulian Grama, Costel Terciu;

Short track (1 sportiv): Nora Barta; antrenor Zsolt Kalamar-Kertesz;

Snowboarding (2 sportivi): Ştefan Lazăr, Kata Mandel; antrenor – Geza Lorant Kinda.

Foto: COSR

AGERPRES

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.